Modrá

Hovorí sa, že naša planéta je modrá. Vraj s tým prišli prví kozmonauti, ktorí videli planétu zďaleka. Musím povedať, že zblízka vyzerá šedo a zeleno a hnedo a žlto. (Tak ktorú planétu tí kozmonauti videli?) Údajne za tú modrú môže more, ktoré vraj zaberá väčšinu plochy našej planéty. Ale naša planéta údajne nie je plochá! Tak ako je to? A čo sa týka farby mora... nevidel som ho, ale viem, že voda je modrá najmä vtedy, ak je pod ňou modrý bazén a v nej modrá skalica. Na pohľadniciach tropických ostrovov býva more modré iba tesne pri pobreží. Normálne vyzerá tmavošedo, čo je prirodzené, lebo je známe, že more je prirodzeným rezervoárom tmy*.

Tieto nezrovnalosti nás nútia vysloviť podozrenie, že prví kozmonauti boli vo vesmíre iba podľa správ propagandy a to, čo videli boli iba kulisy za oknom rakety a ich nasledovníci len z kolegiality potvrdili ich pozorovania. A možno ich nasledovaníci tiež videli len kulisy.

Ak (ľahkovážne) prijmeme informáciu prvých kozmonautov o farbe našej planéty ako fakt, potom musíme s poľutovaním konštatovať, že modrá mizne. Modrá krv je už dávno červená. Planéta je častejšie šedivá a zelená ako modrá.

Podľa niektorých zdrojov modrá farba odpudzuje zlé sily (z toho pochádza známe heslo: "Modrá je dobrá"). Môžeme spomenúť modrú farbu na domoch v stredomorí (európskom, ázijskom aj africkom - skrátka v stredomorí), v rôznych ochranných šperkoch rôznych kultúr, modrý nábytok v niektorých cirkevných herniach binga v USA (ten som videl na fotkách a musím povedať, že odstraší nielen zlé sily), viagru, našu - dnes taká zriedkavú - modrotlač, a napokon indigové šaty čínskeho proletariátu z čias, keď sa ešte nevolal proletariát, ktoré okrem zlých síl odháňajú aj dažďovú vodu.

Treba povedať, že modrá sa v osobnom použití zatiaľ nemíňa príliš hekticky: indigové šaty v Číne sa (vraj) stále nosia, domy v stredomorí sú tiež ešte sem-tam modré (vraj). To sú tzv. osobné modré, viazané na konkrétneho človeka. Vo väčšom meradle sa ale modrá stráca (červená šľachtická krv, šedivá planéta, ...). Je zrejmé, že dôvod je veľké množstvo zlých síl.

Foto: Tony Hisgett (www.flickr.com)

Foto: Tony Hisgett (www.flickr.com)

Tzv. voľná modrá (t.j. neosobná) sa zrejmä** spotrebúva na odháňanie zlých síl prv, než osobná, teda viazaná modrá. Samozrejme na miestach s vyššou koncentráciou zlých síl sa stráca aj osobná modrá, napríklad v čínskych a iných veľkomestách je relatívne menej indigových odevov, než na vidieku.

Modrá sa míňa vo veľkom aj pri ochrane Zeme pred rôznymi typmi žiarenia, ktoré si vesmír zmyslel vrhnúť našim smerom (ak vám tá veta pripomína knihu Life, Universe and Everything od Douglasa Adamsa, čo už). Ak nie sú k dispozícii oblaky, tak nastupuje modrá obloha. A tu je ďalší spor s tým, čo nám rôzne médiá podsúvajú ako obrázky Zeme z kozmu - tam, kde by mala byť na obrázku modrá obloha, je na obrázkoch zemský povrch. Možno to nie je úplne celé podvrh, veď modrá sa v televízii dá nahradiť ľubovoľným obrazom, takže NASA a jej podobní možno len prikrášľujú skutočné obrázky.

Modrá sa využíva aj vo vojenskej taktike. Jednotky, ktoré sa snaži(li/a) zabrániť genocíde v bývalej Juhoslávii, v Kuvajte, v Afganistane aj v Iraku sa buď schovávali, alebo sa snažili schovať sa za modrú spojeneckú vlajku. Pravda, ozývajú sa hlasy, že na niektorých z uvedených miest nebolo až toľko zla, aby bolo treba nasadiť hocijakú farbu z dovozu.

Treba začať uvažovať, ako môžeme produkovať modrú, aby sa dopĺňali jej míňajúce sa svetové zásoby.

Zdanlivo najjednduchší postup je niekoho zbiť. Možno je to práve to, o čo sa snaží G. Bush v mene boja proti Osi zla - vyrábať modriny. Treba si ale uvedomiť, že pojem modrina je zavádzajúci. Modriny sú fialové. Sú bordové. Sú skoro čierne. Sú žlté. Sú zelené. Modré bývajú veľmi zriedkavo. Navyše snaha vyrobiť ich strieľaním väčšinou zlyháva.

Ďalšia možnosť je pestovať, a následne strašiť niektoré druhy chobotníc. Pravda, to vyvoláva otázku: je etické vyrábať modrú tak, že robíme zle chobotnici?

Napokon treba povedať, že vrámci kolobehu všetkého je aj iná cesta, ako zo zla získať modrú zbraň proti zlu. Ide o získavanie osobnej modrej (viazanej na konkrétneho človeka, v tomto prípade muža). Celý proces sa začína pozvoľna a deštruktívne, človek chorľavie, fyzicky upadá, neskôr sa v pravidelných intervaloch prejavuje zvýšená nervozita, ale napokon sa z nej dá získať modrá knižka. To je taký kus papiera, ktorý dnes už nie je modrý *** a pomáha chrániť pred zelenou. Dnes sa to volá osvedčenie o vyradení z vojenskej evidencie.

A odo dnes**** ho mám aj ja.

 


* ak si potrebujete doplniť základné znalosti, skúste začať tu
** to prehlasované ä na mňa v tomto kontexte pôsobí viac slovensky.
*** za zmienku stojí aj to, že počítače a tlačiarne vznikli práve preto, aby sa ušetril modrý atrament; žiaľ táto myšlienka sa už vytráca a dnes sa používajú aj tlačiarne, ktoré opäť míňajú modrú.
****  pravda, ak je vaše dnes iné než moje, tak je ten časový údaj nepresný