Listy z Anglicka: Najstarší

Nazdar, ľudia,

no tak ja sa vám teda ozývam. Mnohí z vás ma dokonca výslovne žiadali, aby som pokračoval v písani týchto... čo sú to? Správy? Reporty? ...skrátka mailov, ktoré som písal z Ameriky. Tak teda toto je prvé pokračovanie, nič ste nezmeškali. Neviem nakoľko to tu bude šokujúce a nakoľko sa nebudem ovládať a dám veci na papier (...na monitor). Rozhodne asi je čo napísať na úvod. Aspoň aby ste vedeli, že čo. A za koľko. A komu. A tak.

Ako teda viacerí viete, t.č. som akože študentom University of Newcastle upon Tyne, okres Nové Zámky, anglia obscura. Dostal som sa sem po všelijakých patáliách, ktoré za mňa preskákal otec a spolužiačka, kým ja som ohýbal plasty v Amerike. Ďakujem papa, ďakujem Zuza. No ale k veci — dorazil som teda a zabýval som sa. V predmetoch mám jasno, viem kde zohnať nutrične životné minimum, viem zohnať prístup na internet hocikedy na hociakodlho zadarmo. Takže vyzerá to tak, že prežijem.

Celkovo je univerzita multi-všetko. multirasová, multinárodnostná, multináboženská, multivšetko. Čo len chcete, to si tu nájdete. Zároveň to znamená, že čo niekto iný nechce, to si tu tiež nájde. Čo zároveň znamená, že čo nechceš to máš tiež na každom kroku. Takže najviac zo všetkého je tu Číňanov. Kto nemá rád Číňanov, nech sem neleze. Majú svoj spolok, Chinese Society sa to volá a my ostatní tam nemôžeme vstúpiť. Keďže je to aktivita podporovaná oficiálne univerzitou, rozhodli sme sa s Nigérijčanom Kulim, že keď sa trochu rozkukáme, tak ich zažalujeme za rasovú diskrimináciu. Zažalujeme ich až zčernajú a potom môžu vstúpiť do African Community, čo je ďalší univerzitou podporovaný spolok. Ten nezažalujeme, lebo Nigerijčan Kuli tam má kamarátov. Zoe Hui sa nám chechce, že načo by sme sa tam trepali, nič zvláštne sa tam nedeje. Tak neviem. ked som už začal o tých menách, tak vám predstavím osadenstvo nášho bytu. Bývam tu ja, Španiel Alfredo, Španiel Tomas, Nigérijčan Kuli, Číňan Liu Kang a blbec Johan. Blbec Johan je z Belgicka, a to je všetko, čo o ňom vieme. Inak len prejde ako námesačný okolo, povie „hello“ a zaleze do svojho dúpäata, kde sa venuje dvd-čkam. A každú sobotu dostane 5-6 listov z Belgicka. Tak toto je tá Európa. Španieli neustále čosi oslavujú. Laždý večer/noc majú niekde party. Väčšinou v našom byte. Proste la fiesta musí byť. Dotrepú si hromadu španielskych spolužiakov z okolia, plno jedla, cd-čok a partyujú. Španieli sú celkovo naštvaní na ceny a na jedlo. A hlavne na ceny jedla. Inak ešte sa im zdá, že tu neni tak teplo ako by mohlo byt v Španielsku. Okrem toho im nič nechýba. Nigérijčan Kuli by furt jedol ryby. Neustále má navarené niečo rybacie, vďaka čomu získava naša kuchyňa charakteristiky, ktoré ju umožňujú ľahko vystopovať potme z okruhu mnohých desiatok metrov. Ale ináč je Kuli fajn. Až na to, že je mi dosť záhadné, ako môže študovať tretí rok za inžiniera a nevie vyrátať kvadratickú rovnicu, ktorá má jediný koreň x=2. To sú tie rozvojové krajiny. Tiež ho baví prepočítavať anglické ceny na svoju domácu menu, čo sa robí tak, že vynásobíte libry tak približne hodnotou 420 až 450, a potom sa dlho do noci smejete. Kuli je človek, ktorý z nás najlepšie rozumie Liu Kangovi a používame ho ako tlmočníka. Ja, alebo Španieli niečo povieme po anglicky, Kuli to zopakuje v nigérijskej angličtine a Liu Kang povie ahaaa a zopakuje to v čínskej angličtine. Načo my zakrútime hlavami, že nie, nie, nepochopil, ale Kuli nám vysvetlí, že to je to isté, čo sme povedali my. Tak dobre. Liu Kang je z čínskej Číny, žiadny Hongkong, mainland China. V Číne je všetko lacné. Vraj. A všetko sa tam vyrába.

Tak vám teda porozprávam čínske zaujímavosti a končím, lebo sa to nejako zbytočne naťahuje. oficiálny jazyk je mandarínska čínština, ktorú viac-menej čínski Číňania ovládajú, Hongkongčania ako Zue Hui, rozprávajú kantónskou čínštinou, takže si nerozumejú. Ale je to len v prízvuku, takže teoreticky by si mohli dopisovať. A normálne veci určite aj môžu. Ale čínske písmo sú tie srandovné chrobáčiky, čo každý znamená nejake celé slovo. Liu Kang nevedel povedať, koľko tých chrobáčikov vlastne majú, on vraj vie niekde medzi 5 a 6 tisíc a vraj to je taký čínsky priemer. Občas sa stane, že počuje nejaké slovo, ktoré pozná a rozumie mu, ale nevie ho napísať, lebo nepozná chrobáčika. Ale ževraj sa dá stíhať písať to ich písmo, keď človek počúva nejakú prednášku alebo tak. Liu Kang pojedá všetko palickami. Dosť ma zaskočil, keď raňajkoval toasty s džemom a jedol to paličkami. Treba uznať — je s tými bambuskami dosť šikovný. Sranda je, že s nimi vie narábať aj ľavou rukou. A že paličky sa dajú držať takmer ako chceš, ale nie TAKTO, lebo vtedy mu starý otec zakaždým jednu plesne a otočí mu ruku správne. Zrejme obdoba nášho „nožík sa neolizuje!“. U nás na Slovensku panuje istá úcta, až mystifikácia čínskej kuchyne. V podstate ide len o to zohnať čo najvúčšiu panvicu. Dať na ňu trochu oleja. Ten rozhorúčiť. A keď už doma nič ďalšie nemáte, tak to už je hotová čína. Ak niečo doma máte, tak to dáte do oleja a pražíte. Repeat — until <panvica> full. A je to. Tak trochu to pripomína psíčka a mačičku od Čapka, keď piekli tortu a začíname Liu Kanga podozrievať, že jemu samotnému to neni celkom jasné s tou čínskou kuchyňou. Liu si nosí čínskych kamarátov domov, a tak keď náhodou nemáme v byte spanish party, určite máme chinese party. Čo je vlastne to isté v zelenom. (Vlastne v žltom a červenom). Inak, slovo „Čína“ znamená „stredná zem“, alebo „stredozem“. Hmm, odkiaľ asi má Tolkien ten svoj názov. Tak tých Číňanov tu je toľko, že vôbec netreba vedieť po anglicky, ak viete po čínsky. Aha, a Liu vraví, že nie všetci Ázijci sú tu Číňania. Čo je pravda. Možno 0.4 percenta sú z inokade. Ževraj sa tie Ázijské xichty medzi sebou vedia rozoznávať. Podľa Liuho, celkom bezpečne by rozoznal Kórejcov (hranaté hlavy), japoncov (xichty ako ženy), a Thajčanov. s Malajcanmi a Singapurčanmi to je ťažké, lebo to sú etnickí Číňania, takže vlastne vyzerajú rovnako ako čínski Číňania. Číňania si v Anglicku vymýšľajú všelijaké pseudoidentity. Napríklad Liu Kang sa každému predstavuje ako Luka. A minule som sa stretol s Číňanom, čo ledva vedel po anglicky, a tvrdil, že sa volá Roger. To určite. Alebo spolužiak Tim z Hongkongu. Tak sme nakoniec prinútili Luku, aby prezradil, ako sa to vlastne volá, lebo toho Luku mu už ďalej nežereme. Keď povedal, že Liu Kang, tak sme sa s Kulim na tom asi dva dni smiali (tí z vás, čo poznáte počítačovú hru Mortal Kombat, viete prečo). Takže teraz je Liu Kang buď z Mortal Kombatu, alebo Loco Luca. Na čo sme ho so Španielmi prekrstili. (Loco znamená šibnutý).

Hneď po číňanoch je tu najviac Indov. Seetharaman Narayanan Rishetta atd. O tom inokedy, lebo dve strany sú dve strany.

majtesafajn,

erik, alnoth, atd.