Listy z Anglicka: Ešte novší

Nazdar ľudia,

tak sa teda ozyvam po dlhej odmlke — ako asi všetci viete, bol som na Vianoce doma, čo si neviem vynachváliť. V týchto dňoch sa mi však minula vianočná čokoláda (Elen, že by bol čas na veľkonočnú? :) A tak som sa rozhodol, že už čosi napísať musím. Jednak, že dobiedzate, jednak, že sa mi práve chce — čo je možno aj rozhodujúcejšie. Bez dlhých rečí, oficiálna výhovorka môjho nepísania bola skutočnosť, že sa nič nedeje. Táto skutočnosť pretrváva a ďalej si myslím, že niet o čom. Tak aspoň napíšem, čo robím.

Vzhľadom na to, že moja inštitúcia vyššieho vzdelávania odo mňa nevyžaduje ďalší projekt, a čo sa kreditov týka, tiež sa nemám kam hnať, rozhodol som sa tento semester nevyprodukovať žiadny architektonický (a ani iný) návrh. Práve naopak, budem sa venovať počítačom; a už z toho mám hlavu v smútku, aplikácie nefungujú, grafické formáty sa nevedia dohodnúť a do toho Microsoft so svojím tradičným výkonom. Rozhodol som sa preto netrápiť Vás detailami oných zlyhaní, súdiac, že viacerým by Vám to nič nehovorilo, vrhnem sa do mútnych vôd humanistiky a predstavím Vám ľudí, s ktorými teraz trávim veľa času. Niektorí z Vás tušíte, iní strmhlav tipujete... áno ide o spolužiakov.

Keďže sme už do semestra našliapli plnou váhou a predmetní turisti a lovci lacných kreditov sa už ustálili, je jasné, kto sú a kto nie sú moji spolužiaci. Vzhľadom na predmety, čo som si povyberal, mám vždy tých istých spolužiakov, lebo som sa trafil do ich povinných predmetov. Teda jedno je isté, jeden profák je „asi“ Nigérijčan (rozhodne nie Angličan) a druhý je Portugalec. K tomu asi len toľko — viva Portugal!!! Čo sa týka spoluziakov, nemám ani jedného spolužiaka z Anglicka. k tomu sa pridá fakt, že na intráku sme tiež samí cudzinci a máte to jasné - štúdium v Anglicku. Furt odbieham... Tak k téme:

Ja sedím vzadu v kúte, tam pri okne, ten počítač, čo mu nefunguje usb-čko, to som ja. Vedľa mňa sedí Alexandra. Alexandra je z Grécka a napriek všeobecne známym tvrdeniam o Grekyniach, Alexandra vôbec nie je do očí bijúc špatná. Hovorí dobre po anglicky, čo je v našej triede skôr výnimka. Vedľa nej sedí človek s jedným z najlepších mien aké som kedy počul, Grék Christos Fotos. To neni prezývka, to je normálne meno. Vyzerá ako niečo medzi d'Artagnanom a Tolkienovým Gollumom. Inak je fajn. Vedľa sedí Marie. Myslím, že sa to tak píše, hovorí sa to takto: „mariii“. Marie je Nórka. To akože pochádza z Nórska (pozn. red.: originál bol písaný bez diakritiky, mínuskami, a miestami bez interpunkcie). Prišla iba tento semester, tak je z Newcastlu ešte kúštik vygúľaná, ale to vraj časom prejde. Minule sme ju prinútili povedať niečo po nórsky a celkom sa nám to páčilo. Asi to zase skúsime, čínstinu už máme okukanú. Vedľa Mariii už nesedí nikto, tam sú prázdne počítače, môžete si prísť sadnúť. (Kód na dverach je 3-4-2-5, keby bolo zatvorené... bude.)

Cez uličku od Fotosa sedí Mahela, či Mahena, či ako sa volá. Dievča zo Saudskej Arábie. To len tipujem. Furt má totiž na sebe také tie dlhé háby a šatku, a pokiaľ možno, všetko zelené. Iránčanky z radosti, že sú preč od mravnostnej polície, nosia kľudne rifle, tričká nad pupok a rozhodne žiadne šatky. Tak tipujeme tú Arábiu. Veľa sa toho o nej nevie, lebo nikdy nič nehovorí. Často, ani keď je priamo oslovená. Inak má otravný zvyk, že chce všetkému prísť na koreň a všetko pochopiť, čím pádom Vás bude do nemoty otravovať naozaj hlúpymi otázkami — na druhej strane, zdá sa, že odíde domov skutočne vyškolená.

Vedľa nej sedí Bobby. Ak Vás zmiatlo prvé meno, tak druhé to hneď ozrejmuje — Garcharkavarty (možno som tam niekde pridal jedno char-var, človek nikdy nevie). Je to Ind a ako väčšina Indov hovorí po anglicky bleskurýchle a so silným prízvukom. Bobby je zvláštny Ind, má rád hokej, hlavne Detroit Red Wings. Neviem, ako prišiel v Indii na taký šport. Vedľa je Rory. Rory je priamo z Newcastlu — aj preto vravím, že ani jeden spolužiak nie je Angličan. Newcastlančania sú špeciálna fajta. Hovoria si „Geordie“ a nikto im nerozumie. Vraj hovoria po anglicky. To sa len tak traduje, som presvedčený, že majú vlastný jazyk. Rory, ako inak, hráva rugby a prísnym okom súdi každú novú aktivitu, hlavne nigérijského profesora. Jeho testovacia otázka na úvod čohokoľvek je: „Na čo mi toto kedy bude?“.

Vedľa neho sedí jeho kamoš Tammo. Tammo je Nemec, ktorý istý čas strávil v Bratislave na našej škole, takže s ním ma spája aj táto jeho vzácna skúsenosť. Tammo je flashový a dreamweaverový maniak a všetko by najradšej preniesol na internet. Furt má nádchu. Tak a druhá ulička. Tam sedí Raj. Čita sa to raaadž a je to Bangladéšan. Sedí tam spolu s Aminulom, ktorý je tiež odtiaľ. Hrkocú medzi sebou v (nám) tajomnom jazyku bangla, z ktorého občas trčia slová ako „windows“, „webpage“, „jpg“, a pod. Tí sú tiež fajnoví. O čom Raj aspoň dvakrát nepočul a raz nemal v ruke, to sa počítačov netýka. Jeho obľúbená hláška je „Ahhh, technology!“. Ako sme pochopili, je to aj pochvala aj nadávka aj konštatovanie v jednom.

Vedľa nich sedí Noon. Noon je zo Sudánu a nikdy nič nerobí. Nikto s ňou nechce byť v skupine, lebo byť s ňou v skupine znamená mať o toľko viac práce. Z troch možných delení som vyhral Noon do skupiny dvakrát. Vedľa nej sedí Hushaam. Hushaam, tiež zo Sudaáu, ale naopak — s ním je každý rád v skupine lebo tihučko spraví, čo treba, nemá otázky, nemá odpovede, ma svätý pokoj. Hushaam je akýsi potomok Sikhov alebo niečo také, vyzerá skôr na afgánskeho teroristu ako na Afričana.

Potom je tam Jola Bamingbola. neviem odkiaľ je Jola, ale tiež dajaká Afrika. Jola je ďalší, čo vie dobre po anglicky. Jola celé vyučovanie presurfuje na erotických stránkach a na chate.

No a ešte je tam KJ. To sa číta kejdžej, keďze KJ nemohla prežrieť, ako sme jej komolili meno. Podľa mňa sa volá Ken Dž. Ale samozrejme, ja to vysloviť neviem, tak na mňa nedajte. KJ je Číňanka a keď si niektorí myslíte, že viem rýchlo písať na počítači, tak ste nevideli KJ. jedna vec je stíhať písať, čo niekto hovorí po Anglicky, a druhá je písať to bez chýb a nudiť sa pritom. Celkovo KJ sa k počítaču správa rýchlo, jednak klávesnica a jednak klikanie myšou. Keď sa na ňu človek pozerá tak mu neni celkom jasné, o čo jej ide, ale napodiv sa dopracúva k žiadaným výsledkom. ...oveľa rýchlejšie ako my ostatní...

A potom tam už neni nikto ďalší, to už sme všetci.

majtesafajn,

erik, alnoth, atd.