Listy z USA: Starý

Nazdar,

vo svetle nových udalostí, o ktorých som sa dočítal v miestnej tlači, som sa rozhodol vás informovať o stave športov v USA. Najprv bicyklovanie. O tom záhadnom pravidle o odbáčaní na červenú, som už písal. Čo je zaujímavé, je to KDE sa tu dá bicyklovať. Majú tu dosť rozsiahlu sieť chodníkov. Betónových. Z takých kociek je to poskladané. Neni to zlé, ale... je to široké asi meter 20 a zákruty sú na tom robené v pravých uhloch. Čiže pri normálnej rýchlosti sa na tom na bicykli nedá zabočiť. No, možno sa dá... pri vjazde do do zákruty v plnej rýchlosti zvraštíme brzdy na doraz, presunieme váhu tela na jednu nohu tak, aby sa nám zadné koleso šmykom dostalo do žiadúcej polohy — a akonáhle sa šmyk ako-tak vyrovná — podradíme, a trháme asfalt. My, čo nemáme nohy ako Armstrong, nič netrháme, ale lapáme po dychu. Prilby nie sú povinné. Dokonca ani na motorkách. Ale späť k téme. Keď nie na chodníku, tak kde? Na ceste. Ano, na vozovke. Zistil som, že som nesprávne rozumel slovu „krajnica“. Myslel som si, že to je tá tučná biela čiara na kraji cesty. A vo väčšine prípadov na slovensku to tak je (okrem diaľnic). Tu, v krajine kde vzdialenosti (žiaľ, často na ich vlastnú škodu) nehrajú rolu a miesta je habadej, to tak nie je. Krajnica je pruh cesty vedľa normálneho pruhu. Dokonca sú miesta, kde je krajnica širšia než pruh samotný. A po krajnici môžu cyklisti štrádovať hore-dolu akýmikoľvek smermi. Zaujímavé. A prilby nie sú povinné.

Brain wash

Futbal. Nie, nie tá americká hlúposť, kde sa navlečú do chráničov, aby to nebolelo, a potom zrušia pravidlá a skúšajú, či to fakt nebude bolieť. Normálny — náš fucík. Po fantastickom úspechu (právom) podceňovaného amerického národného soccer-teamu na MS sa futbalové aktivity a povedmie rozvíjajú ako huby po ..(to je otrepané)... ako muchy na ..(to sa nehodí)... no skrátka veľmi. Takže seriózny denník, ktorý naša plastová továrnička odoberá, sa nezdráhal venovať tomuto novému trendu pár plnofarebných stránok. Priniesol krásnu fotografiu futbalistu v plnej zbroji (bol ako živý) a venoval sa podrobnému popisu, čo ktorá časť výstroje spôsobuje. Stačilo by asi povedať chrániče a kopačky, ale bolo to dost dlhé. Nečítal som to, lebo ma zaujalo čosi iné. „Názory odborníkov na hlavičkovanie futbalovej lopty deťmi sa rozchádzajú“. To bol nadpis. Nasledovala séria obrázkov, vlastne krátky komix, oboznamujúci americkú verejnosť so správnou technikou hlavičkovania. To už bolo smiešnejšie. Vážny titulok na záver komixu o hlavičkovaní hlásal, že touto zvláštnou technikou je možné vo futbale strieľať, nahrávat, alebo dokonca blokovať strely súpera. Článok končil konštatovaním, že „mnohí tréneri sa nazdávajú, že hlavičkovanie je dôležitou súčasťou hry“. Strašne ľutujem, že práve nerobím so žiadnymi Mexičanmi, tí by rozumeli prečo mi zabehlo. Treneri sa NAZDÁVAJÚ???? MNOHÍ???? a čo sa nazdávajú tí ostatní????

Beh. Ľudia sú tu šibnutí do behania. Miesto toho, aby si šli zahrať basketbal alebo čo, ako normálni ľudia, oni vstávajú hodinu pred tým, ako treba ísť do práce — a hurá behať. Keď nevládzu, tak chodia. Nevadí, aj to je dosť zaberák, chodíme, nie? Pálime kalórie! Vlastne dosť veľa ľudí tu vidím skôr chodiť než behať. Alebo behať tak neskutočne pomaly, že normálne kráčajúci človek by ich musel predbehnúť. Ešte som tomu celkom neprišiel na koreň, ale nedá mi to, vŕta mi to hlavou. Ľudia sa ráno idú prejsť (pôvodne prebehnúť), potom sadnú do auta, odvezú sa do roboty, kde prejdú niekedy aj celých 15 — 20 metrov k výťahu, zasa toľko isto ku svojmu miestu, presedia tam deň, odvezú sa do obchodu, odvezú sa do reštiky (najlepšie drive-thru), odvezú sa domov, a ľahnú si pred telku. A ráno sa pôjdu prebehnúť (prejsť). A potom sa čudujú. Ale, musí sa im nechať, sú tu aj totálni šialenci, čo naozaj behajú. A podľa mňa si sadisticky vyberajú najhoršie chvíľky. Keď je 34°C v tieni, nefúka žiadny vietor, všetky klimatizácie bežia naplno, títo čudáci si načapia šiltovky, fľašu vody do ruky a bežia. Keď človek len tak sedí v tieni, nehýbe sa, aj tak je to dosč zlé. Nadáva na horúčavu, šaty sa naňho lepia... a títo ľudia behajú. Možno im platia za to, aby sa nám ostatným nezdalo vonku až tak horúco... keď musíme bicyklovať z práce povedľa klimatizovaných aut.

majtesafajn,

erik, alnoth, atd.